Objekt som liknar Skål

Murano, Italien, Fågel, höjd: 37 cm

+ skål, Paolo Venini (1895-1959), Murano, Italien, höjd: 9-20 cm

2 st. Glasfåglar, Murano. Höjd: 34, en med skada

Skrin

glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, längd: 14 cm, djup: 9 cm, höjd: 10 cm

Pezzato, Fulvio Bianconi (1915-1996), Italien. Venini, Murano. Etsad märkning: Venini Murano Italia. Glas, etikettmärkt, 11x11, höjd: 15,5 cm

Burk

med lock, glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, diameter: 10 cm, höjd: 9 cm

fisk, Italien, 1960-tal. Längd: 21. Höjd: 17 cm

italien, Papegoja, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 25