Objekt som liknar Skål

glas, Pertti Santalahti, Humppila, Finland, höjd: 20

Pertti Santalahti, Humppila, Findland H12

Pertti Santalahti, Humppila, 1971-81, längd: 19

Konstglas, Pertti Santalahti , Humpila, höjd: 19

Pertti Santalahti (1941-2015), Humpila Lasi, Finland, höjd: 20 cm

Pertti Santalahti (1941-2015), Humppila, höjd: 19 cm

Konstglas

2-del, Pertti Santalahti , diameter: 28 + skål, Tamara Alladin Pala, höjd: 7

Konstglas

3 delar. Pertti Santalahti, Humpila, Finland,

Konstglas

Pertti Santalahti (1941-2015), diverse

Pertti Santalahti, Humppila, höjd: 13

Kristall, Riihimäen Lasi, Finland, diameter: 17 cm, höjd: 11 cm

Skålar

6+ 4 st, Nanny Still (1926-2009), Finland. Grapponia, Riihimäen Lasi. Diameter: 9,5-12

Birger Kaipiainen (1915-1988), Flicka med flätor, längd: 27, 5, djup: 27, 5, höjd: 7, 5 cm

Keramik, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland, 24x19

Plakett

Heljä Liukko-Sundström (f. 1938), Finland. Arabia, höjd: 32 cm

Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, 19x21

Akvarell

Nils Wikberg (1907-1971), 1937, 24x26

Litografi

Maija Karma (1914-1999), 1/7, motivet: 26x26