Objekt som liknar Snapsglas

Skålar

3 st. Orrefors, Kosta, Iittala, höjd: 8 - 19

keranik, Arabia + fat, Boda, Erik Höglund, dia 33

Konstglas

4 delar. Kosta Boda, Iittala, Mats Jonasson, höjd: 3 - 10

2 st, Iittala+ Kosta Boda. Höjd: 12-24

Hans Arnold (1925-2010), häxans näsa räckte ända ner till fötterna, smörbocken gömde sig under soffan, (en saknar glas), motivets mått: 34x25

Konstglas

3 delar. Aalto + Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), höjd: 9 - 16

Kobratelefon

Ericofon / Cobra, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, design 1950-tal, röd

Telefon

Bordstelefon

Ericofon / Cobra”, Hugo Blomberg (född 1897), Ralph Lysell (född 1907) och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige, 1954, röd

Reptil Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1953-1963, höjd: 18 cm, märkt: (etikett) Studiohanden) STIG L . REPTIL CARARRA 261 samt i godset: 261

Bord med emaljskiva

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1950-tal, emaljskiva i rött och svart, bordsunderrede David Rosén, Trivaserien (motiv: Karneval), 135 x 48 cm, modellnummer (skrivet med krita): ”579-111”, stämplat: ”14.11.1959” och signerat på ovansidan i emaljen: ”Stig L .”

Karott

Arena, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1973-1978. Stengods, målad, orange och brun

Litografi

Stig Lindberg (1916-1982), 1977, flicka som håller tavla, 28x20, signerad med blyerts: 139/280 Stig, L -77, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 156

Linnea, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1965-1970, 6 del, flintgods, polycrom

Litografi

Stig Lindberg (1916-1982), 1977, handkolorerad i blå och gula toner, flicka som håller tavla, höjd 29, 5 cm, signerad med blyerts: 3/30 Stig, längd: -77 , litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 156