5 st, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, höjd: 5-16 cm

Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, Finland, Savoy-vasen, Modell: 3031, klart glas, signerad Alvar Aalto 3031, höjd: 20, 5 cm

Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), höjd: 16 cm

Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), höjd: 26 cm

+ 3 skålar, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, 4 - 12

Iittala, design Alvar Aalto, blått glas, höjd: 16, originalkartong

Alvar Aalto (1898-1976), Savoy, Iittala, höjd: 16 cm

2 st, Savoy, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, höjd: 16 cm

3 st, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), höjd: 9-16 ca

+ skålar, 3 delar, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, höjd: 4-16 cm

+ ljushållare, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, höjd: 4-12 cm

Alvar Aalto (1898-1976), Savoyvasen, Iittala, höjd: 12 cm

Alvar Aalto (1898-1976), Savoyvasen, Iittala, höjd: 16 cm

Vas + ljusstake

2 delar, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), höjd: 5, 5-16

Alvar Aalto (1898-1976), Tulpanvas, Iittala, höjd: 16

Skålar + vas

3 delar, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, längd: 38, höjd: 5, 12, 16

Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, Tulpan, höjd: 16 cm

+ flaska, Alvar Aalto (1898-1976), Nanny Still (1926-2009), Iittala, höjd: 16 ca

3 st, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, höjd: 10-25 (högsta vasen med nagg)

2 delar, Alvar Aalto (1898-1976), Savoy, Iittala, höjd: 10-16