Objekt som liknar Golvlampa

Golvlampa

Mässing, Danmark, höjd inklusive skärm 150

Skrin

glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, längd: 14 cm, djup: 9 cm, höjd: 10 cm

Chiffonjé

Empire, Mahogny/Valnöt, Italien, längd: 95 cm, djup: 43 cm, höjd: 146 cm

Giuseppe Salvati (1900-1968), Italien. Sydländskt motiv, signerad. Olja på duk, 39x49 cm

Mario Maresca (1877-1959), Italien. Motiv från Venedig, Signerad. Olja på duk, ca 40x50 cm

Färglitografi

Giuseppe Scaiola (f. 1951), Italien. Signerad, numrerad 142/295. Motivet: 49x34 cm

Guido Odierna (1913-1991), Italien. Capri. Signerad a tergo. Olja på duk, 49x60 cm

Bordsfotogenlampa

Elektrifierad, Sent 1800-tal, mässing. Höjd: 54, ställbar skärm

Ett par, Italien, mässing och glas, höjd: 38 cm

Teckning

Luca Madrassi (1848-1919), Italien. Signerad. Papper, bladets mått: 32x24 cm, löst blad

+ skål, Paolo Venini (1895-1959), Murano, Italien, höjd: 9-20 cm

Murano, Italien, Fågel, höjd: 37 cm

Akvarell

Rosa Corelli , Italien. Vesuvius, 22x43 cm

Pezzato, Fulvio Bianconi (1915-1996), Italien. Venini, Murano. Etsad märkning: Venini Murano Italia. Glas, etikettmärkt, 11x11, höjd: 15,5 cm

Murano, Italien, fågel, Dino Martens, längd: 28 cm

Plåt/Mässing, Italien. Höjd: ca 40 cm

Belgien, Italien, Holland, Portugal, 2 album