Objekt som liknar Fat

Porslin

6 del. bl.a. Meissen/Kunglig Dansk, lagning

3 st. Meissen + 1, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk)

Porslin

4 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), Bing & Grøndahl, Meissen

Fat på fot

Silver / kristall, Schneider, Tyskland, (Silver 800), Jugend, vikt: 1350 g, diameter: 29 cm, höjd: 29 cm, Dekor med blommor

Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Diameter: 33 cm

Björn Wiinblad (1918-2006), Rosenthal, diameter: 33 cm

Arabia, Birger Kaipiainen (1915-1988), längd: 30 cm

Arabia, Mumin, diameter: 18 cm

Dahl-Jensen, Danmark, Jugend, längd: 18 cm

Spegelram / fat

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1950-tal, 34 x 27 cm, sign: (stiodhanden) SWEDEN F/10 . 8. Röd blomma = målad av Hellinä Pitkänen. Med dedikation på baksidan - under glasyren: GUSTAV MÅRTENSSON 50 år 6.6. 1956 KONSUM . STOCKHOLM

Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), diameter: 33

Arabia, Ulla Procopé, Valencia, diameter: 36

Arabia, Ulla Procopé, Valencia, Dia35

Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, diameter, 36