Objekt som liknar Figurin

keramik, Papegoja, Gunnar Nylund, H19

italien, Papegoja, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 25

Gunnar Nylund (1904-1997), Papegoja, Rörstrand, höjd: 19, 5

Gunnar Nylund (1904-1997), Papegoja, höjd: 19, 5

Gunnar Nylund (1904-1997), Papegoja, Rörstrand, höjd: 19 cm

2 st, papegoja + hund, metall, höjd: 17+ 37

Väggreliefer

2 st, Katt + Fåglar, Lisa Larson (f. 1931), ur Unik, Gustavsberg 1967-1986, 23x23 cm

Glasfågel, Oiva Toikka (f. 1931), längd: 13

2 st, Glasfåglar, Oiva Toikka (f.1931), längd: 8-13