Objekt som liknar Jardiniere + rökelsekar

Jardiniere

Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, Flambé, längd: 31, höjd: 11

Jardiniere

+ skål, mässing /glasinsats, Empirestil, längd: 33 cm, höjd: 19 + cm, höjd: 12

Jardiniere

+ 2 st. vaser, porslin, med figuriner, Spode, England, skador + lagningar

Ytterfoder / krukor

4 st, bland annat Jackie Lynd, Rörstrand, höjd: 12-16

Ytterfoder

porslin, Rörstrand, Jugend, höjd: 11 cm

Applique

brons + handspegel mässing + fotoram mässing + spegelram skuret trä

Porslin

3 delar, Margareta Hennix (f. 1941), Gustavsberg, Fat + ytterfoder + bordslampfot

Ett par, Facklor, , höjd: 45, Mässing / brons / glas

Bordsur

Raingo Fres, Paris, 1800-tal, Marmor / mässing / brons, höjd: 32 cm

Bordsur

1800-tal, Planchon, Paris, längd: 32 cm, höjd: 31 cm, Marmor / brons / mässing

Jardiniere

keramik, Josef Ekberg (1877-1945), Gustavsberg, 1928