Objekt som liknar Kaffekoppar

Primära flikar

Kaffegods

Berså, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1960 - 1974. 9 koppar + 11 fat, flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 87, 90, 176

Figurin

Mannen med masken, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1968, parian, höjd 24 cm. Signerad: Stig L, liten grön glasyr-droppe i luggen, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 45, 77, 172

Servisdelar

Rosett, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1951-1957, flintgods, 12 delar: 1 x uppläggningsfat, 4x djup tallrik, 2 x flat tallrik, 3 x assiett större, 2 x assiett mindre. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 181

Servisdelar

Berså, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1960 - 1974. 14 delar, flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart. Nåot naggade. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 87, 90, 176

Kortlek

Comedia Stig Lindberg (1916-1982) för Öbergs, Sverige 1958, blå dekor med svart, 54 kort varav 2 jokrar, litteratur: Eklund, Petter. (2002). Gentlemannatjuvens stil. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text, Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 143, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 41, katalog Stig Lindberg - formgivare, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 37

Karott

Arena, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1973-1978. Stengods, målad, orange och brun

Litografi

Stig Lindberg (1916-1982), 1977, flicka som håller tavla, 28x20, signerad med blyerts: 139/280 Stig, L -77, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 156

Textil

LIVETS TRÄD, Stig Lindberg (1916-1982), linne (?), livets träd-tryck i grått och svart mot beige botten, mått: 242 x 139 cm, gjordes för NK, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 160

Litografi

Stig Lindberg (1916-1982), 1977, handkolorerad i blå och gula toner, flicka som håller tavla, höjd 29, 5 cm, signerad med blyerts: 3/30 Stig, längd: -77 , litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 156

Bord med emaljskiva

Stig Lindberg (1916-1982), karnevalfigurer i svart mot röd botten, metallram, ljus träställning, mått: 136 x 55, 5 x 56, 5 cm, signerat i emaljen på framsidan: Stig L ., signerat med rött bläck på baksidan: 579 - 113, metallskylt: Triva NK:s VERKSTÄDER NYKÖPING MADE IN SWEDEN NK, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 6 (liknande)

Litografi

Snövit, ett ansikte som är hälften man, hälften kvinna, brungult med svarta konturer mot vit botten, 29, 5 x 21 cm, signerad: ”Stig L . -80”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 164

Mat- /kaffeservisdelar

15 delar ”BIRKA” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1973-95, stengods, 6 x talltik ø 24, 5 cm, 6 x djup tallrik, 1 tekopp med fat, 1 kaffekopp med fat, 1 mockakopp med fat, märkt: ”BIRKA UGNSSÄKERT HANDMÅLAT STENGODS DESIGN: STIG LINDBERG SWEDEN OVEN TABLE DISHWASHER GUSTAVSBERG ”, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 95

Vas

Veckla, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1950-1960, 423, vit cararraglasyr, höjd: 19 cm, Märkt: (Studiohanden) Stig L . -51, DESIGN: STIG LINDBERG 1951, UNIK UPPLAGA, 150 EX. FÖR TIDNINGEN VI, 1992, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 72

Fat

Karneval”, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, fajans, 1958-62, rektangulärt, joker med fiol, höjd 15, 5 cm, signerad: ”(studiohanden) SWEDEN 198. ÖB (modellnummer) (femuddig stjärna)”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 175

Vas/ljusstake

fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, vändbar, senapsgul banddekor med olivgröna prickar mot vit botten, höjd: 12, 5 cm, signerad: (studiohanden) SWEDEN 6/86-7 i blått, målarsignatur: Marianne Preissler, litteratur: (trippelviarianten) Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173

Servis

”Gefyr”, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1952-1956, eldfast stengods, (århundradets första ugnssäkra serie), 17 delar (6 x tallrik, 7 x skål, 3 x karotter med lock), diameter tallrik: 17 cm, höjd karott: 18 cm, pastellfärger, turkos, gul, blå och ljusblå, märkt under skål:”GUSTAVSBERG UGNSFAST GEFYR PASTELL”, litet nagg på gul karott, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 85, 178, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 23

Behållare med lock

Fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1960-tal, cylindrisk, tvärrandig, gul, vit, grå, rosa. Höjd 51 cm (37, 5 cm utan lock), hål nedtill för tappkran, signerad: (studiohanden) SWEDEN i blått = Stig Lindberg, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 16

Fat

”Karneval” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1958-1962, fajans, dekor: fågel i bur, människoträd, hus i blå, rosa, grön, gul och brun mot ljusbå botten, 20, 5 x 30, 5 cm, signerad: ”(studiohanden) SWEDEN 197-G (målarsignatur = femuddigstjärna)” i blått = Stig Lindberg, etikett: DESIGN GUSTAVSBERG STIG LINDBERG”, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Sig Lindberg, Prisma 2003, sid 71, 175

Servis

”PRUNUS” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1962-1974, ”PRUNUS” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1962-1974, flintgods, ugnsäker, mönster i blått, grönt och svart, 23 delar (4 tallrikar, 4 djupa tallrikar, 4 kaffekoppar (matta, diskmaskinsslitna), 4 kaffefat, 1 gräddkanna, 1 rund skål, 2 uppläggningsfat, 2 byttor med lock (nagg på den ena) 1 kanna), djup tallrik diameter: 18, 5 cm, höjd kanna: 12, 5 cm, märkt: ”FLINTGODS VDN 555 GUSTAVSBERG PRUNUS STIG L MADE IN SWEDEN”, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 179

Matservisdelar

13 delar, ”BIRKA”, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1973-95, stengods, tekanna höjd 16 cm, 3 x skål, 4 x tekopp med fat, 4 x moccakopp med fat, gräddsnipa, märkt: ”UGNSSÄKERT HANDMÅLAT STENGODS DESIGN: STIG LINDBERG SWEDEN OVEN TABLE DISHWASHER GUSTAVSBERG BIRKA VDN S555”, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 95