Objekt som liknar Kaffekoppar

Kaffeservisdelar

19 del, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), fajans

+ assietter, 8 + 6 st, Henriette, Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), II-sortering

Mocka / kaffekoppar

+ assietter, 38 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), II-sortering

Kaffeservisdelar

Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), Musselmalet, 13 del

Kaffeservisdelar

40 del ca, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), Musselmalet, bland annat blond

Porslin

4 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), Bing & Grøndahl, Meissen

Kaffeservisdelar

31 delar, Måsen, Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), II-sortering

Kaffeservisdelar

Mat/kaffeservis

ca 105 del, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), musselmalet, helblond och halvblond

Reliefer

4 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), diameter: 14 cm, Parian

Axel Salto (1889-1961), Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), 1950-tal, stengods, höjd: 9, 5 cm

Kaffekoppar+

assietter, 12+12 + div. 12 del. Kunglig dansk, musselmalet

4 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), Musselmalet, Helblond

Assietter

8 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), musselmalet, dia 16

Kaffekanna +

skål + 2 st. kaffekoppar, Kunglig Dansk, musselmalet

Axel Salto (1889-1961), Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), diameter: 14, höjd: 6 cm

Gerd Bögelund (1923-1987), Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), höjd: 28 cm. Glaserad keramik, signerad gb

6 st, Kunglig dansk, Blå Blomster, II-sort