Objekt som liknar Lockurna

Skrin

glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, längd: 14 cm, djup: 9 cm, höjd: 10 cm

Giuseppe Salvati (1900-1968), Italien. Sydländskt motiv, signerad. Olja på duk, 39x49 cm

Ett par, Italien, mässing och glas, höjd: 38 cm

+ skål, Paolo Venini (1895-1959), Murano, Italien, höjd: 9-20 cm

Teckning

Luca Madrassi (1848-1919), Italien. Signerad. Papper, bladets mått: 32x24 cm, löst blad

Akvarell

Rosa Corelli , Italien. Vesuvius, 22x43 cm

Murano, Italien, Fågel, höjd: 37 cm

Murano, Italien, fågel, Dino Martens, längd: 28 cm

Pezzato, Fulvio Bianconi (1915-1996), Italien. Venini, Murano. Etsad märkning: Venini Murano Italia. Glas, etikettmärkt, 11x11, höjd: 15,5 cm

Belgien, Italien, Holland, Portugal, 2 album

signerad, stadsmotiv, Italien. Olja på duk, 56x30

Färglitografi

4 st, Franco Costa (f. 1934), Italien. Segelbåtar, 1987, motivet: 80x60

Chiffonjé

Empire, Mahogny/Valnöt, Italien, längd: 95 cm, djup: 43 cm, höjd: 146 cm

Ett par, Italien, plåt och trä. Höjd: 98 cm

Bordslampor

Ett par, Dario Tognon, Dania, Studio Celli för Artemide, Italien, 1969. Lackerat, gjutet aluminium, etikettmärkt, höjd: 42 cm

Burk

med lock, glas, Elli Ferro, Murano, Italien, Firma Svenskt Tenn. Opalin och mässing, diameter: 10 cm, höjd: 9 cm