Objekt som liknar Mjölburkar

Fisktallrikar

10 st, flintgods, Villeroy & Boch, Tyskland, 1900-talets senare delar, Diameter: ca 25cm

Askfat

3 st. porslin, Hermès, Paris, i originalkartonger

Ytterfoder

porslin, Rörstrand, Jugend, höjd: 11 cm

+ kanna, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, flintgods, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, porslin, längd: 29 cm

Bricka

Emilia, Raija Uosikkinen (1923-2004), Arabia, Finland, porslin, 23x24 cm

Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten, 7 del

+ 4 tallrikar, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Porslin. Höjd: 22 cm, diameter: 29 cm

Porslin

fat med mera. Musselmalet, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl

Fruktfat

PÅ FOT, omkring 1900, Bing & Grøndahl, Danmark, diameter: 28, höjd: 40 cm, parian & porslin

Porslin

11 del. Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark

Plaketter

5 st, biskviporslin, Bing & Grøndahl + Kunglig Dansk Royal Copenhagen, diameter: 14+ , längd: 13-30

Porslin

2-del, Husar Stig lindberg+ Finland, höjd: 12+ 12x12

Porslin

5 del. bl.a. Björn Wiinblad (1918-2006), (skador)

Penselbad

Kina, Qingdynastin, biskviporslin. , längd: 18

Stig Lindberg (1916-1982), Tvillingarna, parian, Gustavsberg, höjd: 24

Porslin

3 del. Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006)

Porslin

4 delar, Björn Wiinblad (1918-2006), bland annat, vaser, höjd: 9 - 14 cm