Objekt som liknar Porslin

Porslinstavlor

3 st. Fajance, Piet Hein (1905-1996), Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), höjd: 16 cm

+ assietter, 27 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

Reliefer

4 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), diameter: 14 cm, Parian

Porslin

6 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), Bing & Grøndahl

Parti porslin

16 delar: 4 koppar Blå Blomst, 1 ytterfoder Blå Blomst + 6 fat Musselmalet, Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), + 1 fat Musselmalet, Bing & Grøndahl, 2 koppar med fat samt 2 assietter Gustavsberg

Porslin

4 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), Bing & Grøndahl, Meissen

Axel Salto (1889-1961), Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), 1950-tal, stengods, höjd: 9, 5 cm

Gerd Bögelund (1923-1987), Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), höjd: 28 cm. Glaserad keramik, signerad gb

3 st, Royal Copenhagen, Danmark, Porslin, höjd: 11-39

Teservis

27 del, Blå Blomster, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), 24 koppar (22 fat), kanna + sockerskål + gräddkanna

Axel Salto (1889-1961), Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), diameter: 14, höjd: 6 cm

+ figurin, Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), Bing & Grøndahl, höjd: 8 längd: 23 cm

2 st, bland annat, Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), Bing & Grøndahl, diameter: 20-22

mat/kaffe/te, ca 70 del. Kunglig Dansk, Aluminia, Fajance

4 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), Musselmalet, Helblond

Assietter

8 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), musselmalet, dia 16

3 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), blomsterdekor i underglasyrblått, Terrin + såsskål + såskanna, II-sortering

Mocka / kaffekoppar

+ assietter, 38 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen (Den Kongelige Porcelainsfabrik), II-sortering

Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), Sagittarius, Parian, höjd: 27 cm

5 st. Med fat, sockerskål, askfat samt 2 extra kaffefat, Musselmalet, Royal Copenhagen, halvblond