Objekt som liknar Skål

Skålar

2 st, snäcka D 314 (större) och D 356 (mindre) Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bo Fajans, Gefle 1940-tal, 2 st, lergods, oxblodglasyr, längd 19 och 6 cm

Golvvas

Bo Fajans, Ewald Dahlskog (1894-1950), höjd: 47 cm

Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Bo Fajans. Höjd: 44 cm

Golvvas

keramik, Bo Fajans, Ewald Dahlskog (1894-1950), höjd: 46

Bordslampa

Ewald Dahlskog (1894-1950), Bo Fajans, Lava, med skärm Terrazzo, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Höjd: ca 40 cm

Ytterfoder

6 st, Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Tellus, Bo Fajans, höjd: 8-14 cm

Ytterfoder

3 st varav 2 st Ewald Dahlskog (1894-1950), Bo Fajans, diameter: 11-15

Ytterkrukor

2 st, Tellus, med fat, Ewald Dahlskog (1894-1950), BoFajans, diameter: 18-24, höjd: 16-21, No 8 & 10, samt 6 & 8

Ewald Dahlskog (1894-1950), Lava, BoFajans, höjd, 27

Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Gävle, Sverige, D 26, glasyr 488, grön/svart, 29x29, liten nagg på undersida

Vas + konfektskål

Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Gefle, Sverige, D 107/D 34, glasyr GK 19/Kina, grön

Ytterfoder

Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Tellus, Bo Fajans. Höjd: 23

Bordslampa

Ewald Dahlskog (1894-1950), BoFajans, Lava

Fruktservis

13 del. Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Gävle, Sverige, D 399/D 403, flera färger

2 st, Bo Fajans, Gefle, design: Eva Janke-Björk (1882-1981), diameter: 18-22

+ assietter, 7 del. + 5 delar. Eva Jancke-Björk (1882-1981), Allan Ebeling (1897-1975), Bo Fajans

Bo Fajans, B Ternell, Liggande Dromedar, längd: 29, höjd: 16

D 9/2 Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Gävle Sverige 1930, lergods, Lagning inre spricka, klotform med horisontella terrasser jämnt fördelade över ytan, höjd 20 cm, målad signatur: Lava (vilket är glasyrens namn), skador, lagningar, littertur: Modern Swedish Decorative Art / Nils G. Wollin / sid 144 bild

Teservis

14 delar, Pagod, Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Bo Fajans, Gefle

Krukor

2 st, Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Tellus, Bo Fajans. Höjd: 12-15