Objekt som liknar Tallrikar

Penselbad

Kina, Qingdynastin, biskviporslin. , längd: 18

Kina, med reliefdekor, Fiskar/Sköldpaddor, diameter: 26

Assietter

6 st. + skålar , 3 st. + skål med lock, Kunglig Dansk, (nagg)

Assietter

12 st. Gefle + skål, Blå Eld, Rörstrand

Assietter

+ skål, 10 + 1 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, flintgods

+ assietter, 13 del. Arthur Percy (1886-1976), Gefle

”Karneval” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1958-1962, fajans, dekor: fågel i bur, människoträd, hus i blå, rosa, grön, gul och brun mot ljusbå botten, 20, 5 x 30, 5 cm, signerad: ”(studiohanden) SWEDEN 197-G (målarsignatur = femuddigstjärna)” i blått = Stig Lindberg, etikett: DESIGN GUSTAVSBERG STIG LINDBERG”, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Sig Lindberg, Prisma 2003, sid 71, 175

Behållare med lock

Fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1960-tal, cylindrisk, tvärrandig, gul, vit, grå, rosa. Höjd 51 cm (37, 5 cm utan lock), hål nedtill för tappkran, signerad: (studiohanden) SWEDEN i blått = Stig Lindberg, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 16

Fohund

keramik, Kina, antik. Längd: 20, höjd: 23 cm

+ assietter, 6 + 1 delar, Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), diameter: 19-24

Vas + konfektskål

Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Gefle, Sverige, D 107/D 34, glasyr GK 19/Kina, grön