Objekt som liknar Uppläggningsfat

5 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, II-sortering, Carolina, höjd: 14-19

Porslin

6 del. bl.a. Meissen/Kunglig Dansk, lagning

3 st. Meissen + 1, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk)

Uppläggningsfat

3 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Dia35

Porslin

4 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), Bing & Grøndahl, Meissen

Kanna

+ skålar, 6 st, keramik, Silur, Stig Lindberg + Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, II: a sortering, skador

Ytterfoder

Tidigt 1900-tal, Tyskland, Bonn, höjd: 17 Dia19

Terrin

Bing & Grøndahl, II-sort, längd: 23

Tallrik

Meissen, II-sort + skål, Rörstrand

Uppläggningsfat

4 delar, Bing & Grøndahl, Måsen, II-sortering

Uppläggningsfat

Kunglig Dansk, Musselmalet, II-sort, längd: 41