Objekt som liknar Väggreliefer

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, stengods, glasyr i brunt, grönt, gult och blått mot mörkbrun botten, två figurer på gräsmatta, mått: 33, 5 x 26, 3 cm, signerad i godset på framsidan: Stig L ., stämplat i godset på baksidan: GUSTAVSBERG

Rut Bryk (1916-1999), Fjäril, stengods, 12x12 cm

Stengods, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), höjd: 44

Heinz Erret (1920-2003), Gustavsberg, signerad. silver/stengods, Åkerbär

Lisa Larson (f. 1931), Dam, Gustavsberg, ur Unik, 22x23 cm

Francesca Mascitti-Lindh (f. 1931), Arabia, Finland, stengods, Blommor, 43 x 42 cm

Don Quijote, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, man med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd: 29 cm, bredd: 27 cm, signerad: Stig L i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 168

Stig Lindberg (1916-1982), Don Quijote, Gustavsberg, gjutet stengods, 1960-70-tal. Reliefmönster, man med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, 28x28 cm, signerad: Stig L i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan

UE Upsala-Ekeby, Gefle, Dorothy Clough (f. 1930), Dansande kvinnor, 35 x 27

”Don Quijote”, Stig Lindberg (1916-1982), gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, Don Quijote med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28, 5 cm, bredd 27 cm, signerad: ”Stig, L . ” i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 168

Don Quijote, Stig Lindberg (1916-1982), gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, Don Quijote med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28.5 cm, bredd 27 cm, signerad: ”Stig, L . ” i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, stötskada på framsida, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 168

Lisa Larson (f. 1931), Dam, ur Unik, Gustavsberg, 23x23

Lisa Larson (f. 1931), Dam, Gustavsberg, 22x23

Väggreliefer

2 st, Lisa Larson (f. 1931), ur Unik, Gustavsberg, Vikingaskepp + Dam

Don Quijote” Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, man med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28.5 cm, berdd 27 cm, signerad: Stig. L i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 168

Wilhelm Kåge (1889-1960), Argenta, Gustavsberg, stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 13 cm, höjd: 12 cm

Wilhelm Kåge (1889-1960), Argenta, Gustavsberg, stengods, grön glasyr med målad silverdekor, höjd: 13 cm

Wilhelm Kåge (1889-1960), Argenta, Gustavsberg, stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 17 cm

Wilhelm Kåge (1889-1960), Argenta, Gustavsberg, stengods, grön glasyr med målad silverdekor, höjd: 12 cm

Skålar

2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Argenta, Gustavsberg, stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 9-10 cm