Plakett

Heljä Liukko-Sundström (f. 1938), Finland. Arabia, höjd: 32 cm

Väggplatta

Francesca Mascitti-Lindh (f. 1931), Finland. Arabia, äpple, keramik, 42x42 cm

Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, 19x21

Prydnadsfat

keramik, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, 1970-tal, Polykrom dekor av blommor och modellerade kulor, längd: 73 cm

Prydnadsfat

keramik, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, 1970-tal. Polykrom dekor av blommor och modellerade kulor 60x 44

Frukostservis

3 delar, Raija Uosikkinen (1923-2004), Finland. Emilia, Arabia, Finland. Tryckt, svartvit dekor

Ljusstake

Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 13, höjd: 9 cm

Parti porslin

4 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Anemone, Arabia, Finland, 1961-1972

Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Arabia, Signerad TL, 1928, höjd: 29 cm

Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Diameter: 33 cm

Tekopp

Fiesta, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia

2 st, bland annat Pentti Sarpaneva (1925-1978), höjd: 11-21

Arabia, Birger Kaipiainen (1915-1988), längd: 30 cm

Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Nuutajärvi. Höjd: 13

Keramik, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland, 24x19

Skärbrädor

2 st, Ulla Procopé (1921-1968), Valencia, Arabia, Finland, längd: 22 cm

Skärbräda

Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, längd: 22 cm

Terrin med lock

Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, diameter: 24 cm