Porslin

6 del. bl.a. Meissen/Kunglig Dansk, lagning

3 st. Meissen + 1, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk)

Porslin

4 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), Bing & Grøndahl, Meissen

Ytterfoder

Tidigt 1900-tal, Tyskland, Bonn, höjd: 17 Dia19

Björn Wiinblad (1918-2006), Nymölle, Ansikte, höjd: 12 cm

Björn Wiinblad (1918-2006), Rosenthal, höjd: 22 cm

2 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Rosenthal, höjd: 1116 cm

3 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), studio-line, höjd: 24-26 cm

+ 4 tallrikar, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Porslin. Höjd: 22 cm, diameter: 29 cm

Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Arabia, Signerad TL, 1928, höjd: 29 cm

Reptil Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1953-1963, höjd: 18 cm, märkt: (etikett) Studiohanden) STIG L . REPTIL CARARRA 261 samt i godset: 261

fajans, Stig Lindberg (1916-1982) Sverige 1950-tal, klassisk rak bukig form med nätdekor i olivgrönt, höjd 23 cm, bredd 24 cm, signerad: (blå hand på) G SWEDEN F . 143 och målarsignatur (V med punkt under= Alf Jarnestad)

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1971. Lila och turkos glasyr. Höjd: 24 cm. Märkt i godset: (studiohanden) Stig L . (Genomgående spricka. Lagning)