Objekt som liknar Vaser

Kakfat

på fot, Bing & Grøndahl, sent 1800-tal, diameter: 23 cm, höjd: 18 cm

Bordsur

Sent 1800-tal, C Detouche, Paris, Brons / mässing, längd: 38 cm

Sent 1800-tal, mässing, längd: 19 cm

Väggreliefer

ett par, brons, Gustav Grohe (1829-1906), porträtt, sent 1800-tal, diameter: 22 cm

Lampett

Sent 1800-tal, brons, Kompletterad, höjd: 40

Kaffe/teservis

4-del, Frankrike, Christofle, sent 1800-tal, pläter

Ett par, Sent 1800-tal, porslin/mässing / prismor, höjd: 30 ca

Étagère

Med gallerkant och låda. Sent 1800-tal, Frankrike, längd: 43, djup: 33, höjd: 79

Bergère

sent 1800-tal, förgylld, dunplymå, fläckigt tyg

ett par, brons, sent 1800-tal, höjd: ca 35

Bordsfotogenlampa

Elektrifierad, Sent 1800-tal, mässing. Höjd: 54, ställbar skärm

Kandelabrar

Ett par, Empire, Sent 1800-tal, proveniens Hans von Cohn, Villa Solbakken, Skodsborg, Brons / Marmor, höjd: 72

Bojan

med lock, Kina, blå/vit, höjd: 28

Skålfat

Kina, sent 1800-tal, drakmönster, dia 37