Iittala, design Alvar Aalto, blått glas, höjd: 16, originalkartong

Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, höjd: 12 cm

Alvar Aalto (1898-1976), Tulpanvas, Iittala, höjd: 16

Skålar + vas

3 delar, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, längd: 38, höjd: 5, 12, 16

+ flaska, Alvar Aalto (1898-1976), Nanny Still (1926-2009), Iittala, höjd: 16 ca

Alvar Aalto (1898-1976), Finland, höjd: 30 (spricka i botten+ mynningsflisa)

2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland, Savoy, höjd: 12-16

3 st, bl. a Alvar Aalto (1898-1976), Nuutajärvi, höjd: 16-18

Tulpanvas

Alvar Aalto (1898-1976), Savoy, Iittala, höjd: 16

Tulpanvas

Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, längd: 20

Tulpanvas

Savoy, Alvar Aalto (1898-1976), Iittala, höjd: 16

Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, Tulpan, höjd: 16 cm

+ skål, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, Savoy. Höjd: 4 - 17

2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Savoy, Blå / vit, höjd: 16

Alvar Aalto (1898-1976), Finland, längd: 15 (mynningsnagg)

Tulpanvas

Alvar Aalto (1898-1976), Finland, iIittala, 6373, 1991, höjd: 16

Tulpanvaser

2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland, IIittala, höjd: 9-16, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Soffbord

Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Böjträ, infälld glasskiva. Längd: 79 cm. Djup: 79 cm. Höjd: 50 cm

+ skål, Alvar Aalto / Orrefors, höjd: 16 + 8