Objekt som liknar Dockvagn med docka

Gravyr

Daniel Chodowiecki (1726-1801), Tyskland. Motivet: 6,5x6,5 cm

Gravyr

Heinrich Guttenberg (1749-1818), Tyskland. Le bivouac de Napoléon avant la bataille de Wagram, Motivet: 40x52

Färglitografi

Paul Wunderlich (1927-2010), Tyskland. Komposition. Signerad, numrerad 102/125. Motivet: 59x44 cm

Docka

biskviporslin, Tyskland. Höjd: 32 cm

Ytterfoder

Tidigt 1900-tal, Tyskland, Bonn, höjd: 17 Dia19

Glasfåglar

2 st, mellanfångsdekor, Tyskland. 1900-tal, omärkta. Längd: 10-17 cm

Mat/kaffeservis

57 delar, Stadt, Rörstrand + kaffeservis + vaser, m. m. Tyskland

Kolteckning

Hans Tombrock (1895-1966), Tyskland. Porträtt, 33x29

Parian, Delfiner, Kaiser, Tyskland. Längd: 29, höjd: 20 cm

Fat på fot

Silver / kristall, Schneider, Tyskland, (Silver 800), Jugend, vikt: 1350 g, diameter: 29 cm, höjd: 29 cm, Dekor med blommor

Färgkrita

Magnus Weidemann (1880-1967), Tyskland. Signerad, daterad 1927, Kust, 11x14,5 cm

4 album+ lösa, USA, Centralamerika, Sydamerika, Tyskland, Holland, 1870-1960 ca

Gerhard Graf (1883-1960), Tyskland. Venedig. Olja på pannå, 60x70 cm

Marie Pischon (1856-1928), Tyskland. Mor och barn. Signerad, daterad 1914. 44x44 cm

Färglitografi

Reiner Schwarz (f. 1940), Tyskland. Signerad, numrerad XV/XXV, daterad 1971. Oramat löst blad. Bladets mått: 59x42 cm

Färglitografi

Reiner Schwarz (f. 1940), Tyskland. Its a beautiful day. Signerad, numrerad XVII/XXV, daterad 1971. Oramat löst blad. Bladets mått: 59x42 cm

Elise Goebeler (1847-1913), Tyskland. Flickporträtt. Signerad. Olja på duk. Olja på pappannå, 34x26 cm

Färglitografi

Paul Wunderlich (1927-2010), signerad, bladets mått: 78x57, oramad

Färglitografi

Paul Wunderlich (1927-2010), signerad, bladets mått: 78x57, oramad, skadad