Objekt som liknar Grafiskt blad

Grafiskt blad

Carl Locher (1851-1915), Danmark. Marin. Signerad, daterad 1899. Motivet: 23x31 cm

Färglitografi

Richard Mortensen (1910-1993), Danmark. Signerad, daterad 1947, numrerad 164/250. Motivet: 65x51 cm

Färglitografi

Ingrid Vang Nyman (1916-1959), Danmark. Signerad, numrerad 195/200, motivet: 27x36 cm

Färglitografi

Egill Jacobsen (1910-1998), Danmark. Komposition. Signerad, numrerad 16/310. Motivet: 56x44 cm

Färglitografi

Ingrid Vang Nyman (1916-1959), Danmark. Signerad, numrerad 153/200, Dansande flicka. Motivet: 27x37 cm

Färglitografi

Lin Utzon (f. 1946), Danmark. Vence -91. Signerad, numrerad 2/100, bladets mått: 76x56 cm

Färglitografi

Paul René Gauguin (1911-1976), Danmark. Fiskar. Signerad, daterad 1950, numrerad 67/260. Motivet: 44x57 cm

Färglitografi

Axel Salto (1889-1961), Danmark. Ej numrerad. Signerad. Motivet: 40x50 cm

Färglitografi

Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad, daterad 1973. Motivet: 72x54cm

Dahl-Jensen, Danmark, Jugend, längd: 18 cm

Oljemålningar

2 st, Harry Bonde Petersen (1918-1999), Danmark. Monogramsignerad HBP. Olja på pannå, 15x17 cm

3 st, Dahl-Jensen, Danmark, Fåglar. Höjd: 5,5-14,5

Oljemålningar

2 st, Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Signerad. Olja på pannå, 15x16 cm

3 st, Royal Copenhagen, Danmark, Porslin, höjd: 11-39

Harald Moltke (1871-1960), Danmark. Grönländskt landskap med mor och barn, 110x78

Etsning

Jørgen Boberg (1940-2009), Danmark. Brev från Wien, 1978, motivet: 31x35