Objekt som liknar Grafiskt blad

Akvarell

Fartygsporträtt, S. S. Norge, 1902, Monogramsignerad, motivets mått: 30x39

Grafiskt blad

Carl Locher (1851-1915), Danmark. Marin. Signerad, daterad 1899. Motivet: 23x31 cm

Färglitografi

Reidar Fritzvold (1920-1998), Norge. Skogtjern Vår. Signerad, numrerad 33/200, daterad -84. Motivet: 32x43 cm

Färglitografi

Arne Lindaas (1924-2011), Norge. Fruktstilleben. Signerad, numrerad 85/250, daterad -54. Motivet: 38x54 cm

Hans Gude, 1940, tallar, 34x44, fuktskadad

Hans Fredrik Gude, kopia efter, Sandviksfjorden, uppf. duk. 53x80

Fartygsporträtt, Olaf Gulbrandsen (1873-1958), 1913, 40x58

Olaf Gulbrandsen (1873-1958), Fartygsporträtt, 40x60

Färglitografi

Björn Aurebekk (f. 1948), Norge. Orkester. Signerad EA-upplaga. Motivet: 27x38 cm

Färglitografi

Reidar Aulie (1904-1977), Norge. Stadsmotiv. Signerad, numrerad 19/250. Motivet: 40x50 cm

Oidentifierad konstnär, signerad. Ivar, Norge, fartyg, 75x100

Färglitografi

Henrik Sörensen (1882-1962), Norge. De som venter, signerad och numrerad 115/200, motivet: 45x56

Färglitografi

Knut Swane (f. 1951), Norge. Signerad, numrerad 113/150, bladets mått: 61x89, oramad

Roar Kjærnstad (f. 1975), Norge. Adam & Eva. Signerad, daterad -98 & 1999. Olja på duk, 120x145 cm

Anders Monsen Askevold (1834-1900), Norge. Kor vid vattendrag. Signerad, daterad 1887. Olja på duk, 65x81 cm

Olaf Gulbrandsen (1873-1958), fartygsporträtt, 26x34

Färglitografi

Mona Huss Walin (f. 1944), 59/460, Motiv från Norge, motivets mått: 63x50

Färglitografi

Reidar Aulie (1904-1977), Norge. Vårvinter, tryckt signatur, 47x55