Objekt som liknar Takarmatur

Bumlingen, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, röd, inköpt 1975, diameter: 40 cm

Bumlingen, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, gul, diameter: 25 cm

Design: Verner Panton (1926-1998), mässing/plast, höjd. 50, diameter: 40

Bordslampa

Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Markaryd, höjd: 34 cm, Mässing

Bordslampa

Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Markaryd, Mässing, höjd: 34 cm

Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, diameter: 40, röd

Alvar Aalto (1898-1976), Finland, metall/mässing, höjd: 30

Takarmatur + bordslampa

Venini, Murano, Italien, Italien, höjd: 20-55, färgat glas

Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing, diameter: 45, höjd: 40 ca

Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Mässing / glasdekor, diameter: 48

Bubblan, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, höjd: 40 ca, rökfärgat glas

Bokhylleskåp

ett par, Mahogny, Bodafors, design: Carl Malmsten (1888-1972), längd: 105 cm, djup: 42 cm, höjd: 216 cm

Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Bubblan, diameter: 40 cm

Carl Gustaf Wallström (1831-1904), Sverige. Marin, signerad. Olja på duk, 60x100 cm