Objekt som liknar Takarmatur

Bordslampa

Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Markaryd, höjd: 34 cm, Mässing

Bordslampa

Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Markaryd, Mässing, höjd: 34 cm

Alvar Aalto (1898-1976), Finland, metall/mässing, höjd: 30

Takarmatur + bordslampa

Venini, Murano, Italien, Italien, höjd: 20-55, färgat glas

Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing, diameter: 45, höjd: 40 ca

Bubblan, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, höjd: 40 ca, rökfärgat glas

Bokhylleskåp

ett par, Mahogny, Bodafors, design: Carl Malmsten (1888-1972), längd: 105 cm, djup: 42 cm, höjd: 216 cm

Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Bubblan, diameter: 40 cm

Orrefors, Carl Fagerlund, Etikettmärkt, diameter: 43 cm

AJ Pendeln, design: Arne Jacobsen (1902-1971), diameter: 51 cm

PH-lampa, design: Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 50 cm

PH-lampa, PH 5, design: Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 50 cm

design: Carl Malmsten (1888-1972), Vår Fru, AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä

Schackspel

Bo Åke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÅke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Åke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm