Objekt som liknar Bordsfotogenlampa

Ljusstakar

ett par, mässing, Torben Ørskov & Co, Danmark. Höjd: ca 22 cm

Sören Christian Bjulf (1890-1958), Danmark. Fiskmånglare, Köpenhamn. Signerad. Olja på duk, 75x96 cm

Ljusstake

+ vattenkanna, mässing, Sverige /Danmark. Höjd: 13 - 23

Serveringsvagn

Illums Boligshus, Köpenhamn, Danmark, teak, längd: 77 cm, djup: 52 cm, höjd: 65 cm

Vilfåtölj

Pernilla, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Brännmärkt Firma Karl Mathsson Made in Värnamo 1965 samt mässingsbricka Illums Bolighus, Köpenhamn. Sadelgjord, saknar huvudkudde. Längd: 170 cm

Ljusstakar

ett par, brons, Jetmar & Son, Danmark. Höjd: 15

Bordsfotogenlampa

Tidigt 1900-tal, glas / kristall / mässing. Höjd: 73

Ljusstakar

8 st, Nysilver, Jens Quistgaard (1919-2008), Danmark. Dansk Design. Höjd: 6 cm

Stolar

6 st, teak, 1950-tal, Illums, Köpenhamn

Bokskåp

Rasmus Nielsen, Köpenhamn, Intarsia, Mahogny, 125, djup: 40, höjd: 144

Skrivbord+stol

trä, 50-tal, Design Ole Wancher, Köpenhamn, L160 D80 H74

Färglitografi

Anders Fogelin (1933-1982), 1975, HC-upplaga, Köpenhamn, motivets mått: 45 x 50

Per Collijn (1878-1961), Sverige. Nyhavn, Köpenhamn, 32x39