Objekt som liknar Bordsfotogenlampa

Ljusstakar

ett par, mässing, Torben Ørskov & Co, Danmark. Höjd: ca 22 cm

Ljusstake

+ vattenkanna, mässing, Sverige /Danmark. Höjd: 13 - 23

Serveringsvagn

Illums Boligshus, Köpenhamn, Danmark, teak, längd: 77 cm, djup: 52 cm, höjd: 65 cm

Bokskåp

Rasmus Nielsen, Köpenhamn, Intarsia, Mahogny, 125, djup: 40, höjd: 144

Skrivbord+stol

trä, 50-tal, Design Ole Wancher, Köpenhamn, L160 D80 H74

Färglitografi

Anders Fogelin (1933-1982), 1975, HC-upplaga, Köpenhamn, motivets mått: 45 x 50

Per Collijn (1878-1961), Sverige. Nyhavn, Köpenhamn, 32x39