Objekt som liknar Bordsfotogenlampa

Matsalsgrupp

9 del, Tidigt 1900-tal, björk, Ark G.H.Wrange, Stockholm

Matta

Afshar, tidigt 1900-tal, 120x140

Ytterfoder

Tidigt 1900-tal, Tyskland, Bonn, höjd: 17 Dia19

Khorjin

Afshar, tidigt 1900-tal, 49x100, ställvis lättare slitage, partly lighter wear

Matsalsgrupp

6 del, Gustaviansk stil, tidigt 1900-tal, bord + 4 stolar + matsalsskåp

Teckningar / skisser

Herman Neujd (1872-1931), Sverige. Tidigt 1900-tal, modeller

Matsalsgrupp

8 delar, rokokostil, tidigt 1900-tal, bemålad + 2 st iläggsskivor, bordets mått: längd: 152 cm, djup: 108 cm, höjd: 76 cm

Sent 1800-tal, mässing, längd: 19 cm