Objekt som liknar Ljusstakar

Orrefors, Carl Fagerlund, Glas/mässing, dia 44

mässing / glas, design: Carl Fagerlund (f. 1915), Orrefors, diameter: 40 cm, höjd: 45 cm

Snapsglas

5 st, Clown, Anne Nilsson, Orrefors, målad polykrom dekor, höjd: 19 cm

Bordslampa

Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Originalskärm, 1960-tal. Höjd: 68cm.

Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Mässing. Höjd: ca 55cm

Glasservis

+ vas, 42 + 1 delar, Elisabet / Festival, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors. Höjd: 9,5-16,5, Vas märkt Orrefors D. Höjd: 19

Färglitografi

Jonas Nilsson, 46/100, Fågel, motivet: 24x17

Nils Nilsson Skum (1872-1951), Slädfärd, signerad. 1942, motivet: 25x32

Nils Nilsson Skum (1872-1951), 1939, Slädfärd, 24x31

Anna Cervin (1878-1972), blommor i vas, 54x48

Akvarell

Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Kustmotiv, signerad, 18x25

Trädgårdsurna

gjutjärn, Anna Petrus (1886-1949), Näfveqvarn, diameter: 25, höjd: 23

Elefant, Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Orrefors, Kristall. Höjd: 18

3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sekelskifte, 1975-1983, Anna, Julia & Oscar, höjd: 10-15

Anna-Lisa Thomson (1905-1952), UE Upsala-Ekeby, keramik, 31 x 31

Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Grön Paprika, UE Upsala-Ekeby, höjd: 38 cm

Golvvas

Anna-Lisa Thomson (1905-1952), UE Upsala-Ekeby, Keramik, höjd: 52 cm

Anna-Lisa Thomson (1905-1952), UE Upsala-Ekeby, höjd: 40 cm

keramik, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), UE Upsala-Ekeby, längd: 24 cm

Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Paprika, UE Upsala-Ekeby, stengods, höjd: 26 cm