Objekt som liknar Ljusstake

sjuarmad, Danmark, Herstal, touchdimmer, H49

Ljusstakar

3 st, Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Festivo, höjd: 25-31

Ljusstakar

1 par, Silver, Norge, Thorvald Marthinsen, höjd: 9, 5 cm, vikt. 480 g brutto

Ljusstake

Lisa Larson (f. 1931), adventsljusstake, Gustavsberg, längd: 32 cm

Ljusstakar

3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Iittala, 1900-talets andra hälft, pressglas, höjd: 7-14 cm

Ljusstakar

1 par+vas, Bing & Grøndahl , Måsen, höjd: 14

Ljusstakar

8 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas, höjd: 7-31 cm

Ljusstake

Lisa Larson (f. 1931), tomte, Gustavsberg

Ljusstakar

2 par, Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, tomtar, höjd: 13-19

Ljusstakar

Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas, 3 st, höjd: 12-28

Ljusstake

Lisa Larson (f. 1931), ur Advent, Gustavsberg, målade och delvis glaserade ljusstakar av brun stengodslera, höjd: 12 cm

Ljusstakar

8 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas, höjd: 8-26 cm

Ljusstakar

ett par, Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Valencia, höjd: 20 cm

Ljusstakar

+ skulptur, 4 delar, Bror Bonfils, 1950-tal, Danmark, metall och trä

Ljusstake

Silver / teak, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland, 1960. Höjd: 8,5 cm, bruttovikt: 84g

Ljusstakar

Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas, 4 st, höjd: 14-19

Ljusstakar

7 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas, höjd: 9-31 cm