Objekt som liknar Ljusstake

Kandelabrar

Ett par, Empire, Sent 1800-tal, proveniens Hans von Cohn, Villa Solbakken, Skodsborg, Brons / Marmor, höjd: 72

Kandelabrar

1 par, Jugend, tenn, + skål, Edvin Ollers (1888-1959), höjd: 13-40

Kandelaber

kunglig Dansk, Musselmaalet, för 6 ljus, No1006, I-sort, höjd: 55

Kandelabrar

1 par, nysilver, 1900-tal, Danmark, höjd: 44 ca

Kandelaber

+ lampetter, Gusum, Mässing, höjd: 18-32

Kandelabrar

Ett par, Silver, Danmark / Tyskland, 1938, höjd: 19 cm, 960g brutto

Kandelaber

+ 4 st ljusstakar, trä, Lisa Larson (f. 1931), Sandbergs Nora stad, höjd: 20 - 33

Kandelaber

Lisa Larson (f. 1931), Medaljong, Gustavsberg 1969-1970, för 3 ljus, brun stengodslera, delvis glaserad, målad gulddekor, längd: 22 cm, höjd: 26 cm

Kandelaber

Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Medaljong, Gustavsberg 1969-1970. För 3 ljus, brun stengodslera, delvis glaserad, målad gulddekor. Längd: 22 cm. Höjd: 26 cm

Kandelaber

silver, rokokostil, Finland, 1900-tal, höjd: 34,5 cm, bredd 29,5

8 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, porslin

Kandelaber

Silver, Rokokostil, Tyskland, höjd: 20

Kandelabrar

1 par, nysilver, Tyskland, signerad, rokoko-stil, höjd: 27