Objekt som liknar Kaffegods

Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Två Kvinnor, Japan, signerad. Olja på pannå, 51x73

10 st. Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand

Kaffegods/tegods

4+ 2 delar, + 2 extra assietter, Marianne Westman (1928-2017), Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten

Mattallrikar

+ kaffekoppar, 7 + 7 del, Eden, Sigrid Richter, Rörstrand

Litografi

+ tryck, Lars Norrman (1915-1979), Matador + Geisha, ca65 x 25

8 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl. Höjd: 9 cm

Kaffeservisdelar

Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten, 8 del + 3 extra fat

Kaffeservisdelar

18 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods

+ sockerskål. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten. Höjd: 5,5 cm (kopp). Diameter: 8 cm (kopp). Diameter: 12,5 cm (fat)

+ assietter, 6 + 6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg

Kaffe/mockaservis

15+ 11-del, Louise Adelborg (1885-1971), Rörstrand

Mockaservis

12 delar, Alf Wallander (1862-1914), trollsländan, Rörstrand

Kaffegods

12 del, Mon Amie, Marianne Westman (f. 1928), Rörstrand, Koppar + assietter

Blyerts

Edward Berggren (1876-1961), flickporträtt, signerad a tergo, motivets mått: 36x29

Mat- /kaffeservisdelar

Mat / kaffeservisdelar

35 del ca, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, porslin