Objekt som liknar Kaffegods

Fågel

Konstglas, Oiwa Toikka, längd: 14

5 st + 6 fat, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP

Fågel, Oiva Toikka, Iitalla, höjd: 14

Oiva Toikka, IIIittala, Fågel, längd: 37

2 st, Glasfåglar, Oiva Toikka (f.1931), längd: 8-13

Oiva Toikka (f. 1931), Fågel, höjd: 11

Oiva Toikka (f. 1931), Fågel, glas, höjd: 15 cm

Glasfågel

Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Längd: 20

Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Nuutajärvi. Höjd: 13

Glasfågel

Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Nuutajärvi. Längd: 18 cm

2 st. Glasfåglar, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Nuutajärvi, längd: 10 - 14

2 st, Fåglar, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Längd: 23

Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Iittala. Glas. Längd: 26 cm

3 delar, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Iittala, Fåglar, längd: 7-19 cm, höjd: 5-13 cm

25 delar ca, Kastehelmi, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Arabia, glas, lanserades 1964. Diameter: 15-25 cm

Oiva Toikka (f. 1931), Nuutajärvi Notsjö, Finland, glasfågel, signerad och numrerad 512/3000, längd: 29 cm

2 st. Glasfåglar, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Nuutajärvi, signerade, längd: 13 - 17

Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Glasfågel, Kirjotiira, Nuutajärvi, signerad, längd: 32 cm

Assietter

+ skålar, 12 + 8 + 6 + 1 delar, bland annat Kastehelmi, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Arabia, glas, lanserades 1964. Diameter: 8,5-17cm