Objekt som liknar Kaffekoppar

+ assietter, 5+ 6, Stig Lindberg, Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten

Kaffeservisdelar

fat: Adam, Eva, Salix, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, kaffe- och tefat + gräddsnipa

+ assietter, 6 + 6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg

Mat/kaffeservisdelar

Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten 1960 - 1974. ca 30 del, Flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart

Mat- /kaffeservisdelar

Kaffegods

3 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Salix, Gustavsberg, 1950-tal, benporslin, 3 extra koppar

Kaffeservisdelar

Adam, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1959-1974, benporslin, vit med blåprickig dekor, 19 delar (8 x kopp med fat + 3 extra fat, 1x gräddkanna, 1 x sockerskål, 9 x assiett), märkt: GUSTAVSBERG SWEDEN BENPORSLIN ADAM, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 176

Mockaservis

13 delar, Rosalin, Stig Lindberg (1916-1982), Handmålad, Gustavsberg

5 st. Med fat, sockerskål, askfat samt 2 extra kaffefat, Musselmalet, Royal Copenhagen, halvblond

Keramik

Karneval, 2 del, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1958-1962, vas + fat (nagg), vasen längd: 25 cm, höjd: 17 cm, fatet, 15x15 cm, fajans, polykrom dekor mot ljusblå botten

Stig Lindberg (1916-1982), 8 delar, tekoppar + fat + gräddkanna + sockerskål, Berså, Gustavsberg

5 st + 6 fat, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP

Kaffeservisdelar

Salix, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, benporslin, röd bladdekor, 14 del, 6 x kopp med fat, 6 x assiett, 1 x gräddkanna, 1 x sockerskål. höjd: kopp. 6, 2 cm, Diameter: fat, 12, 8 cm. Märkt: ”GUSTAVSBERG SWEDEN BENPORSLIN SALIX”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 180

Spegelram / fat

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1950-tal, 34 x 27 cm, sign: (stiodhanden) SWEDEN F/10 . 8. Röd blomma = målad av Hellinä Pitkänen. Med dedikation på baksidan - under glasyren: GUSTAV MÅRTENSSON 50 år 6.6. 1956 KONSUM . STOCKHOLM

med fat, 10 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Blå Husar, Gustavsberg

Mattallrikar +

assietter, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten 1960 - 1974. 24 delar, flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart

”PRUNUS” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1962-1974, ”PRUNUS” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1962-1974, flintgods, ugnsäker, mönster i blått, grönt och svart, 23 delar (4 tallrikar, 4 djupa tallrikar, 4 kaffekoppar (matta, diskmaskinsslitna), 4 kaffefat, 1 gräddkanna, 1 rund skål, 2 uppläggningsfat, 2 byttor med lock (nagg på den ena) 1 kanna), djup tallrik diameter: 18, 5 cm, höjd kanna: 12, 5 cm, märkt: ”FLINTGODS VDN 555 GUSTAVSBERG PRUNUS STIG L MADE IN SWEDEN”, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 179