Objekt som liknar Mat- /kaffeservisdelar

Primära flikar

Matservisdelar

27 delar, ”BIRKA”, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1973-95, stengods, 8 x talltik ø 24 cm, 8 x assitte, 8 x djup tallrik, 2 x skål, karott med lock, märkt: ”UGNSSÄKERT HANDMÅLAT STENGODS DESIGN: STIG LINDBERG SWEDEN OVEN TABLE DISHWASHER GUSTAVSBERG BIRKA VDN S555”, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 95

Matservisdelar

13 delar, ”BIRKA”, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1973-95, stengods, tekanna höjd 16 cm, 3 x skål, 4 x tekopp med fat, 4 x moccakopp med fat, gräddsnipa, märkt: ”UGNSSÄKERT HANDMÅLAT STENGODS DESIGN: STIG LINDBERG SWEDEN OVEN TABLE DISHWASHER GUSTAVSBERG BIRKA VDN S555”, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 95

Matservisdelar

30 delar, ”BIRKA”, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1973-95, stengods, sex st av vardera: tekopp med fat, kaffekopp med fat, talltik ø 24 cm, assitte, djup tallrik, märkt: ”UGNSSÄKERT HANDMÅLAT STENGODS DESIGN: STIG LINDBERG SWEDEN OVEN TABLE DISHWASHER GUSTAVSBERG BIRKA VDN S555”, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 95

Matservisdelar

COQ, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1966-1985, ugnssäkert gods, brunflammigt med vit kant, 19 delar (10 x större tallrik, 9 x mindre tallrik), märkt: ”COQ GUSTAVSBERG UGNSÄKERT STIG L . SWEDEN VDN S555”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 177

Servis

”Gefyr”, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1952-1956, eldfast stengods, (århundradets första ugnssäkra serie), 17 delar (6 x tallrik, 7 x skål, 3 x karotter med lock), diameter tallrik: 17 cm, höjd karott: 18 cm, pastellfärger, turkos, gul, blå och ljusblå, märkt under skål:”GUSTAVSBERG UGNSFAST GEFYR PASTELL”, litet nagg på gul karott, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 85, 178, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 23

Matservisdelar

COQ, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1966-1985, ugnssäkert gods, brunflammigt med vit kant, 43 delar (10 x större tallrik, 9 x mindre tallrik), slitage, märkt: ”COQ GUSTAVSBERG UGNSÄKERT STIG L . SWEDEN VDN S555”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 177

Matservis

”COQ”, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1966-1985, ugnssäkert gods, brunflammigt med vit kant, 18 delar (8 x tallrik, 8 x mindre tallrik, 2 x skål), diameter tallrik: 24, 5 cm, höjd skål: 7 cm, märkt: ”COQ GUSTAVSBERG UGNSÄKERT STIG L . SWEDEN VDN S555”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 177

Servis

”PRUNUS” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1962-1974, ”PRUNUS” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1962-1974, flintgods, ugnsäker, mönster i blått, grönt och svart, 23 delar (4 tallrikar, 4 djupa tallrikar, 4 kaffekoppar (matta, diskmaskinsslitna), 4 kaffefat, 1 gräddkanna, 1 rund skål, 2 uppläggningsfat, 2 byttor med lock (nagg på den ena) 1 kanna), djup tallrik diameter: 18, 5 cm, höjd kanna: 12, 5 cm, märkt: ”FLINTGODS VDN 555 GUSTAVSBERG PRUNUS STIG L MADE IN SWEDEN”, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 179

Vas

Veckla, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1950-1960, 423, vit cararraglasyr, höjd: 19 cm, Märkt: (Studiohanden) Stig L . -51, DESIGN: STIG LINDBERG 1951, UNIK UPPLAGA, 150 EX. FÖR TIDNINGEN VI, 1992, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 72

Kaffegods

Berså, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1960 - 1974. 9 koppar + 11 fat, flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 87, 90, 176

Jultallrikar

5 st, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1981-1985, julmotiv i blått, nytt motiv för varje år, text på tallrik från 1981: ”WEIHNACHTSTELLER JULTALLRIK CHRISTMAS PLATE 1981 BEGRÄNSAD UPPLAGA LIMITED EDITION DESIN: STIG LINDBERG MADE IN SWEDEN GUSTAVSBERG”, stämplat i porslinet: ”GUSTAVSBERG SWEDEN” signatur i glasyren: ”Stig L .”, diameter: 21, 5 cm, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 122

Keramik

”Vinda” x 5 Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-1962, 5 delar (4 x ytterkruka, 1 x fat), carraragods, reliefmönster, vertikal randning, kruka: vit, höjd: 17, 5 cm, märkt:”GUSTAVSBERG”, kruka: gul, höjd: ca 15 cm, märkt:”GUSTAVSBERG SWEDEN”, kruka: vit, höjd: ca 10 cm, märkt:”GUSTAVSBERG SWEDEN”, kruka: gul, höjd: ca 10 cm, märkt:”GUSTAVSBERG SWEDEN”, skål: vit, diameter: 23 cm, märkt:”GUSTAVSBERG SWEDEN”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 175

Fat

Karneval”, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, fajans, 1958-62, rektangulärt, joker med fiol, höjd 15, 5 cm, signerad: ”(studiohanden) SWEDEN 198. ÖB (modellnummer) (femuddig stjärna)”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 175

Vas/ljusstake

fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, vändbar, senapsgul banddekor med olivgröna prickar mot vit botten, höjd: 12, 5 cm, signerad: (studiohanden) SWEDEN 6/86-7 i blått, målarsignatur: Marianne Preissler, litteratur: (trippelviarianten) Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173

Kaffekoppar

Linda, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1974 - 1987. 12 koppar med fat, benporslin, målad, orange och brun. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 94-95

Figurin

Mannen med masken, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1968, parian, höjd 24 cm. Signerad: Stig L, liten grön glasyr-droppe i luggen, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 45, 77, 172

Kortlek

dubbel, ”Comedia” Stig Lindberg (1916-1982) för Öbergs, Sverige 1958, litteratur: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text, Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 143, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 41, katalog ’Stig Lindberg - formgivare’, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 37

Servisdelar

Rosett, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1951-1957, flintgods, 12 delar: 1 x uppläggningsfat, 4x djup tallrik, 2 x flat tallrik, 3 x assiett större, 2 x assiett mindre. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 181

Litografi

Stig Lindberg (1916-1982), 1977, flicka som håller tavla, 28x20, signerad med blyerts: 139/280 Stig, L -77, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 156

Litografi

Stig Lindberg (1916-1982), 1977, handkolorerad i blå och gula toner, flicka som håller tavla, höjd 29, 5 cm, signerad med blyerts: 3/30 Stig, längd: -77 , litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 156