Objekt som liknar Mat- /kaffeservisdelar

Bord med emaljskiva

BIRKA, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1973-95, 30 del, 24 x tallrik, 2 x kopp med fat, 1 x gräddsnipa, 1 x uppläggningsfat, stengods, svart kantdekor mot ljus lätt prickig botten, längd fat: 38, 5 cm, märkt: UGNSSÄKERT HANDMÅLAT STENGODS DESIGN: STIG LINDBERG SWEDEN OVEN TABLE DISHWASHER GUSTAVSBERG BIRKA VDN S555, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 95

Reliefplatta (dds)

”Don Quijote” Stig Lindberg (1916-1982) , Gustavsberg, Sverige 1960-tal, gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, man med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28, 5cm, berdd 27 cm, signerad: ”Stig, längd: ” i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 168

Behållare med lock

Stig Lindberg, Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart, 24 delar (8 mattallrikar, 5 tekoppar med fat, 1 skål med lock, 2 runda skålar, 4 uppläggningsfat, 2 uppläggningsfat större, 1 mindre skål, 1 sockerskål, märkt: ”FLINTGODS VDN 555 GUSTAVSBERG PRUNUS STIG L MADE IN SWEDEN”, flintgods, ugnsäker, mönster i blått, grönt och svart, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 179

”Don Quijote”, Stig Lindberg (1916-1982), gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, Don Quijote med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28, 5 cm, bredd 27 cm, signerad: ”Stig, L . ” i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 168

Don Quijote, Stig Lindberg (1916-1982), gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, Don Quijote med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28.5 cm, bredd 27 cm, signerad: ”Stig, L . ” i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, stötskada på framsida, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 168

Litografi

Snövit, ett ansikte som är hälften man, hälften kvinna, brungult med svarta konturer mot vit botten, 29, 5 x 21 cm, signerad: ”Stig L . -80”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 164

Textiltryck

Livets träd, Stig Lindberg (1916-1982), NK, Nordiska Kompaniet Stockholm, tryck i olika grå nyanser, litteratur: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 160

Vas + skålar

Kaffeservisdelar

Salix, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, benporslin, röd bladdekor, 14 del, 6 x kopp med fat, 6 x assiett, 1 x gräddkanna, 1 x sockerskål. höjd: kopp. 6, 2 cm, Diameter: fat, 12, 8 cm. Märkt: ”GUSTAVSBERG SWEDEN BENPORSLIN SALIX”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 180

DART, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1977-84, 21 del, 6 x tallrik, 6 x djup tallrik, 3 x mindre tallrik, 2 x tekopp, 1 x kopp med fat, 1 x kokkärl med handtag, 1 x skål, stengods, blå randdekor mot ljusblå lätt prickig botten, diameter tallrik: 24, 2 cm, märkt: GUSTAVSBERG VDN S 555 SWEDEN HANDMÅLAT UGNS- OCH DISKMASKINSSÄKERT STENGODS OVEN- AND DISHWASERPROOF STONEWARE DESIGN: STIG LINDBERG DART HANDPRINTED, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Sig Lindberg, Prisma 2003, sid 95

Kortlek

Don Quijote” Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, man med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28.5 cm, berdd 27 cm, signerad: Stig. L i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 168

Kaffeservisdelar

Adam, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1959-1974, benporslin, vit med blåprickig dekor, 19 delar (8 x kopp med fat + 3 extra fat, 1x gräddkanna, 1 x sockerskål, 9 x assiett), märkt: GUSTAVSBERG SWEDEN BENPORSLIN ADAM, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 176

Kaffeservisdelar

Eva, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1959-1974, vit/röd med vita prickar, 16 delar (15 x kopp med fat + 1 fat), märkt: GUSTAVSBERG SWEDEN BENPORSLIN EVA, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 94

Kaffegods

Salix”, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-tal, benporslin, röd bladdekor, (6 x kaffekopp med fat), höjd: kopp. 6, 2 cm, Diameter: fat, 12, 8 cm. Märkt: ”GUSTAVSBERG SWEDEN BENPORSLIN SALIX”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 180