Objekt som liknar Matservisdelar

Linnea, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1965-1970, 6 del, flintgods, polycrom, skador/sprickor

Tallrikar

Löja, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1948-1962, 12 st, flintgods, målad, polykrom, med pratbubblor, märkt: LÖJA STIG L . Handmålad GUSTAVSBERG FLINT * PORSLIN. Numrerad: I (2 st), II, IV (2st), V, VIII, X, XII, XI (2 st) samt Du är en riktig anjovis som saknar nummer

Skålar

Linnea, 4 del, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1965-1970, flintgods, polycrom

Reptil Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1953-1963, höjd: 18 cm, märkt: (etikett) Studiohanden) STIG L . REPTIL CARARRA 261 samt i godset: 261

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1971. Lila och turkos glasyr. Höjd: 24 cm. Märkt i godset: (studiohanden) Stig L . (Genomgående spricka. Lagning)

Bord med emaljskiva

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1950-tal, emaljskiva i rött och svart, bordsunderrede David Rosén, Trivaserien (motiv: Karneval), 135 x 48 cm, modellnummer (skrivet med krita): ”579-111”, stämplat: ”14.11.1959” och signerat på ovansidan i emaljen: ”Stig L .”

Karott

Arena, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1973-1978. Stengods, målad, orange och brun

Mannen med masken, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1968, parian, höjd 24 cm. Signerad: Stig L, liten grön glasyr-droppe i luggen, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 45, 77, 172

5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr, bl a kaffe- tekannor, karotter

Stig Lindberg (1916-1982), 49 del, Birka, Arabia, Finland

Stig Lindberg, Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart, 24 delar (8 mattallrikar, 5 tekoppar med fat, 1 skål med lock, 2 runda skålar, 4 uppläggningsfat, 2 uppläggningsfat större, 1 mindre skål, 1 sockerskål, märkt: ”FLINTGODS VDN 555 GUSTAVSBERG PRUNUS STIG L MADE IN SWEDEN”, flintgods, ugnsäker, mönster i blått, grönt och svart, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 179

Litografi

Litografi

Blå husar, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1968, i produktion 1968-73, flintgods, blå flytande dekor mot vit botten, 14 del, märkta: BLÅ HUSAR GUSTAVSBERG FLINTGODS SWEDEN STIG L VDN F555 FLYTANDE BLÅTT, litteratur: katalog Stig Lindberg - formgivare, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 29

Keramik

Karneval, 2 del, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1958-1962, vas + fat (nagg), vasen längd: 25 cm, höjd: 17 cm, fatet, 15x15 cm, fajans, polykrom dekor mot ljusblå botten