Objekt som liknar Servisdelar

4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Balett, Gustavsberg. Gustavsberg 1970-tal. Ornaminplast, blomdekor rödorange/cerise

5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr, bl a kaffe- tekannor, karotter

Terma, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, flamfast gods, brun, 26 delar (3 x karott (varav 1 med lock), 2 x kastrull större, 2 x kastrull mellan (2 lock), 2 x kastrull mindre (1 lock), 3 x upläggningsfat större, 2 x ppläggningsfat mindre, 4 x stekpanna (varav 1 större), 3 serveringsfat mindre, 2 x såssnipa, 1 x kaffekanna, 2 x tekanna (olika), Märkning: TERMA . FLAMELDFAST . SWEDEN . GUSTAVSBERG (resp. modellnr), se katalog Stig Lindberg - formgivare, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 30. Några poster naggade

Senapsburkar

apotekets senapsburk x 10, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, senapsburk med korklock, brun, grön, vit, gul, svart, gröngul, blågrön, 3 med etikett, höjd: 9 cm (med lock), märkt: DESIGN FÖR APOTEKEN AV STIG LINDBERG GUSTAVSBERG VDN S555

”Terma” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955-1979, flamfast gods, brun, 6 delar (1 x kaffekanna, 1 x tekanna, 1 x kanna med lock, 1 x karott med lock, 2 x stekpanna). Märkning TERMA . FLAMELDFAST . SWEDEN . GUSTAVSBERG (resp. modellnr). Se katalog ’Stig Lindberg - formgivare’, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 30

Karott

Arena, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1973-1978. Stengods, målad, orange och brun

Berså, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1960 - 1974. 14 delar, flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart. Nåot naggade. Litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 87, 90, 176

Stig Lindberg (1916-1982), 8 delar, tekoppar + fat + gräddkanna + sockerskål, Berså, Gustavsberg

Mattallrikar +

assietter, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten 1960 - 1974. 24 delar, flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart

COQ, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1966-1985, ugnssäkert gods, brunflammigt med vit kant, 43 delar (10 x större tallrik, 9 x mindre tallrik), slitage, märkt: ”COQ GUSTAVSBERG UGNSÄKERT STIG L . SWEDEN VDN S555”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 177

Linnea, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1965-1970, 6 del, flintgods, polycrom

+ sockerskål. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Adam, Gustavsberg 1959-1974, benporslin, blåprickig dekor mot vit botten. Höjd: 5,5 cm (kopp). Diameter: 8 cm (kopp). Diameter: 12,5 cm (fat)

Stig Lindberg (1916-1982), 49 del, Birka, Arabia, Finland

ca 20 del, Stig Lindberg (1916-1982), Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter

Stig Lindberg (1916-1982), Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter, c:a 25 del