Objekt som liknar Servisdelar

5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr, bl a kaffe- tekannor, karotter

”Terma” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1955-1979, flamfast gods, brun, 6 delar (1 x kaffekanna, 1 x tekanna, 1 x kanna med lock, 1 x karott med lock, 2 x stekpanna). Märkning TERMA . FLAMELDFAST . SWEDEN . GUSTAVSBERG (resp. modellnr). Se katalog ’Stig Lindberg - formgivare’, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 30

Stig Lindberg (1916-1982), 8 delar, tekoppar + fat + gräddkanna + sockerskål, Berså, Gustavsberg

Terma, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, flamfast gods, brun, 26 delar (3 x karott (varav 1 med lock), 2 x kastrull större, 2 x kastrull mellan (2 lock), 2 x kastrull mindre (1 lock), 3 x upläggningsfat större, 2 x ppläggningsfat mindre, 4 x stekpanna (varav 1 större), 3 serveringsfat mindre, 2 x såssnipa, 1 x kaffekanna, 2 x tekanna (olika), Märkning: TERMA . FLAMELDFAST . SWEDEN . GUSTAVSBERG (resp. modellnr), se katalog Stig Lindberg - formgivare, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 30. Några poster naggade

Mattallrikar +

assietter, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten 1960 - 1974. 24 delar, flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart

Mockaservis

13 delar, Rosalin, Stig Lindberg (1916-1982), Handmålad, Gustavsberg

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, stengods, glasyr i brunt, grönt, gult och blått mot mörkbrun botten, två figurer på gräsmatta, mått: 33, 5 x 26, 3 cm, signerad i godset på framsidan: Stig L ., stämplat i godset på baksidan: GUSTAVSBERG

2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, hästar, stengods, ljusgrön glasyr, längd: 10-14 cm, höjd 10-12 cm

Mat/kaffeservisdelar

Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten 1960 - 1974. ca 30 del, Flintgods och benporslin, kromotryckt, grön och svart

Linnea, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1965-1970, 6 del, flintgods, polycrom

Kaffe / teservisdelar

15 del, Stig Lindberg, Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor i blått, grönt och svart, 7 kaffekoppar + 6 tekoppar + kanna + gräddkanna, (extra kaffefat)

Stig Lindberg (1916-1982), 49 del, Birka, Arabia, Finland

Kanna

+ ask, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, samt, Marianne Westman (f. 1928), Picknick, Rörstrand, höjd: 19 cm, längd: 10 cm