Objekt som liknar Tekanna

3 st. Meissen + 1, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk)

Tekanna

silver, Fabritius, Danmark, 1818, trähandtag, längd: 20 cm, bruttovikt: 740 g ca

Porslin

4 delar, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), Bing & Grøndahl, Meissen

Tallrikar

2st Björn Wiinblad (1918-2006), Rosenthal + fat Tyskland

Mat/kaffeservis

57 delar, Stadt, Rörstrand + kaffeservis + vaser, m. m. Tyskland

Fat på fot

Silver / kristall, Schneider, Tyskland, (Silver 800), Jugend, vikt: 1350 g, diameter: 29 cm, höjd: 29 cm, Dekor med blommor

Kandelabrar

Ett par, Silver, Danmark / Tyskland, 1938, höjd: 19 cm, 960g brutto

Thorsten Knaak (f. 1965), brons, signerad. T. K, H Noack Berlin, längd: 33 cm, höjd: 18 cm

Väggreliefer

ett par, brons, Gustav Grohe (1829-1906), porträtt, sent 1800-tal, diameter: 22 cm

5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr, bl a kaffe- tekannor, karotter