Objekt som liknar Bachtiari

Afshar

Semi-antik, 146x199, jämnt slitage, korroderad, trampveck, folding wear, even wear, corroded

Afshar

Antik, 122x188, jämnt slten, korroderad, kortsidor saknar några knutrader, mindre lagning, even wear, corroded, ends missing a few rows of knots, minor repair

Afshar

Semi-antik, 149x185 , mindre skador

Afshar

Antik, 147x173, ställvis slitage, mindre trampveck, parts with wear, minor folding wear

Afshar

Semi-antik, 147x194, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

Kerman

semi-antik, 265x388, område med slitage, area with wear

Afshar

Antik, 148x175, jämnt ställvis hårt slitage, lagning, en kortsida saknar ngn knutrad, langettskador, even partly heavier wear, repair, one end missing a few rows of knots, needs new overcast

Kerman/yazd

Semi-antik, 144x219, signerad Hadji Aleman, en kortsida med slitage, one end with wear

Rehamna

Marocko, semi-antik, 146x248, lagningar, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, långsidor och kortsidor med mindre skador, even partly heavier wear, sides and ends with minor damages, repairs

Kerman

Semi-antik, 122x217, mindre kantslitage, minor wear at one side

Para-dombeh

Bachtiari, semi-antik, 154x273, slitage, lagningar, trampveck, wear, repairs, folding wear

Bachtiari

Semi-antik , 350x405, jämnt slitage, litet hål, lagning, even wear, minor hole, repair

Sarough

Semi-antik, 129x196, skör, bristningar, skadade kortsidor, jämnt ställvis hårdare slitage, fragile, minor holes, damaged ends, even partly heavier wear

Tekke

Antik, 210x310, jämnt sliten, liten bristning, kortsidor med skador, even wear, minor hole, ends with damages

Khamse

semi-antik, 86x117, jämnt slitage, kortsidor saknar ngn knutrad, langettskador, even wear, ends missing a few rows of knots, needs new overcast

Täbriz

Semi-antik. 142x200. kortsidor med skador, ett hörn med skada, långsidor med lättare slitage. Ends with damages, one corner with damage, sides with wear.

Senneh kelim

antik, 140x200, mittparti med slitage, fransar med skador, mindre lagning. Center with wear, fringes with damages, minor repair.

Kelim

Antik Shahsavan, 213x336, korroderad, slitage, ngn reva, corroded, slightly wear, a few holes