Objekt som liknar Textil (dds)

Primära flikar

Textil

”Livets Träd” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, röd bottenfärg, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, ca 235 x 128 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, (Reva, hål, ngt blekt). Litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Textil

Livets Träd Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK: s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, röd bottenfärg, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, 220x130 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, Litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Textiltryck

Livets träd, Stig Lindberg (1916-1982), NK, Nordiska Kompaniet Stockholm, tryck i olika grå nyanser, litteratur: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 160

Kortlek

dubbel, ”Comedia” Stig Lindberg (1916-1982) för Öbergs, Sverige 1958, litteratur: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text, Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 143, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 41, katalog ’Stig Lindberg - formgivare’, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 37

Kortlek

Comedia Stig Lindberg (1916-1982) för Öbergs, Sverige 1958, blå dekor med svart, 54 kort varav 2 jokrar, litteratur: Eklund, Petter. (2002). Gentlemannatjuvens stil. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text, Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 143, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 41, katalog Stig Lindberg - formgivare, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 37

Textil

LIVETS TRÄD, Stig Lindberg (1916-1982), linne (?), livets träd-tryck i grått och svart mot beige botten, mått: 242 x 139 cm, gjordes för NK, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 160

Kortlek

Comedia dubbel Stig Lindberg (1916-1982) för Öbergs, Sverige 1958, i ljusgrå plastbox märkt ”Öbergs” med fjädrande metallbygel i botten, båda kortlekarna i obruten plast med märke: ”Öbergs”, spelkorten 8, 9 x 5, 6 cm, boxen 9, 5 x 13 cm, litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Servis

”PRUNUS” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1962-1974, ”PRUNUS” Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1962-1974, flintgods, ugnsäker, mönster i blått, grönt och svart, 23 delar (4 tallrikar, 4 djupa tallrikar, 4 kaffekoppar (matta, diskmaskinsslitna), 4 kaffefat, 1 gräddkanna, 1 rund skål, 2 uppläggningsfat, 2 byttor med lock (nagg på den ena) 1 kanna), djup tallrik diameter: 18, 5 cm, höjd kanna: 12, 5 cm, märkt: ”FLINTGODS VDN 555 GUSTAVSBERG PRUNUS STIG L MADE IN SWEDEN”, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 179

Jultallrikar

5 st, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1981-1985, julmotiv i blått, nytt motiv för varje år, text på tallrik från 1981: ”WEIHNACHTSTELLER JULTALLRIK CHRISTMAS PLATE 1981 BEGRÄNSAD UPPLAGA LIMITED EDITION DESIN: STIG LINDBERG MADE IN SWEDEN GUSTAVSBERG”, stämplat i porslinet: ”GUSTAVSBERG SWEDEN” signatur i glasyren: ”Stig L .”, diameter: 21, 5 cm, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 122

Termos

Termic Stig Lindberg (1916-1982) (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1957-1975, hölje av röd styrenplast, vitt skruvlock (mugg), termosflaskan av silverfolierat glas, höjd 26 cm, litteratur: Eklund, Petter. (2002). Gentlemannatjuvens stil. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text, katalog Stig Lindberg (1916-1982) - formgivare, Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 38

Tallrikar

tallrik x 6, Löja, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1948-1962, flintporslin, fiskar som säger roliga saker, rött, blått, grönt, gult och brunt mot gulvit botten, diameter: 24, 5 cm, en tallrik med smärre kantslitage VII text: VILKEN TÖRST MAN FÅR EFTER SALT SILL - JA TÄNK OM MAN HADE HAFT ETT GLAS VATTEN, VIII text: HAN ÖVERGAV MIG - DEN KNÖLEN - OCH NU STÅR JAG HÄR MED MINA 3 MILJ.

Samovar (dds)

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1970-tal, stengods, behållare med tappkran, höjd 48 cm, därtill två skålar på fot höjd 13 cm, signerade i godset: (Studiohanden) Stig L, originaletikett: GUSTAVSBERG SWEDEN, litteratur (snarlik): Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 166

Jultallrikar

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1981-1985, jultallrik x 5, julmotiv i blått, olika motiv för varje år, text på tallrik från 1981: WEIHNACHTSTELLER JULTALLRIK CHRISTMAS PLATE 1981 BEGRÄNSAD UPPLAGA LIMITED EDITION DESIN: STIG LINDBERG MADE IN SWEDEN GUSTAVSBERG, stämplat i porslinet: GUSTAVSBERG SWEDEN signatur i glasyren: Stig, längd: , diameter: 21, 5 cm, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 122

Textil

Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, 1960-tal, sammet med tryckt dekor, figurer/formationer i glada färger, rosa, lila, blå, grön mot ljus bakgrund, 184 x 128 cm. Märkt: ”Stig, L . ” i högre nedre hörnet. (reva, hål efter uppsättning, något gulnad)