Objekt som liknar Textil

Primära flikar

Textil

”Livets Träd” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, röd bottenfärg, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, ca 235 x 128 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, (Reva, hål, ngt blekt). Litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Textil (dds)

”Livets Träd” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, grått och svart mot vit botten, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, ca 206 x 123 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, Litteratur: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text samt Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 160

Textil (dds)

(James Bond), Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, sammet, polykroma figurer, mestadels rosa mot ljus botten, mått: 126, 5 x 97 cm, signerad: Stig L, uppspänd på träskiva, lite gulnad (James Bond för att denna textil skall synas i en av de tidigare bond-filmerna

Textil (dds)

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, sammet, figur i olika blå nyanser mot ljusblå botten, mått: 190 x 126 cm, signerad: Stig L, upptill fastsatt på träpinne, lite gulnad (grånad?)

Textil

Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, sammet, 60-talsfigur i rosa, lila, grönt, blått och gult mot beige botten, mått: 133 x 99 cm, signerad på framsidan: Stig L ., fodrad på baksidan, hällor upptill för upphängning

Textil

Livets Träd Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK: s Textilkammare, Stockholm, 1950-tal, linne med tryckt dekor, röd bottenfärg, stiliserat träd, gycklargrupp stående på varandras axlar, tupp, 220x130 cm. Märkt: Stig L i nedre högra hörnet, Litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

Textil

Stig Lindberg (1916-1982), för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare, 1960-tal, sammet med tryckt dekor, figur/formation i blå nyanser mot blågrå botten, 194 x 125 cm, signatur: ”Stig L .” i högra nedre hörnet. Något fläckig

Textilier

”Lustgården” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare Stockholm, Sverige 1949, textiltryck på grön botten, sydd till gardin, 140 x 120 cm, märkt: HANDPRINTED ”LUSTGÅRDEN” STIG LINDBERG DESIGN NK:s TEXTILKAMMARE

Textil (dds)

Stig Lindberg (1916-1982), NK Nordiska Kompaniet, 1950-tal, sammetstryck med figur i rött med flera färger på svart botten, 125 x 96 cm