Objekt som liknar Bricka

Ishink

Is-Sissi, Adam Thylstrup (1914-1989), Nilsjohan, 1950-tal, höjd: cirka 20 cm, rostfritt stål, plastklätt handtag och knopp i bakelit, märkt: Nilsjohan IS-SISSI STAINLESS STEEL SWEDEN

Ishink

Ishink

Ishink

Is-Sissi, Adam Thylstrup (1914-1989), Nilsjohan, 1950-tal. Höjd: cirka 20 cm. Rostfritt stål, plastklätt handtag och knopp i bakelit, märkt: Nilsjohan IS-SISSI

Askkoppar

+ vattenkanna, 3 delar, bland annat Philippe Starck (f. 1949), metall, PS / Stelton. Längd: 9cm. Djup: 7cm. Höjd: 9cm. Kanna: 13cm Höjd: 24,5cm.

Tamburmajor

design: Sidse Werner för Fritz Hansen, Danmark. Coat tree. Formgiven 1971. Höjd: 192 cm

Tamburmajor

design: Sidse Werner För Fritz Hansen, Danmark. Coat tree. Formgiven 1971. Höjd: 192 cm

Bricka

+ skål, pläter/nysilver, England / Danmark

Dahl-Jensen, Danmark, Jugend, längd: 18 cm

Oljemålningar

2 st, Harry Bonde Petersen (1918-1999), Danmark. Monogramsignerad HBP. Olja på pannå, 15x17 cm

Oljemålningar

2 st, Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Signerad. Olja på pannå, 15x16 cm

Edvard Eriksen (1876-1959), Danmark. Royal Copenhagen, Den lille havfrue, porslin, höjd: 22 cm

Knud Kyhn (1880-1969), Danmark. Royal Copenhagen. Längd: 16 cm