Objekt som liknar Gitarr

Porslin

2-del, Husar Stig lindberg+ Finland, höjd: 12+ 12x12

Akvarell

Jakob Lekris -32, Segelfartyg, Tarmo, Finland, 25x40

Matsalsgrupp

7 del. stil - Alvar Aalto (1898-1976), Finland

Allan Horsak-65, 1937-2004, Finland, katt i fönster, 34x51

Asko, Finland, -1970-tal, betsat trä, läderkudde

Stolar

4 st, Eero Aarnio (f. 1932), Finland, Plast

Pastell

Eva Anttila, (Finland), landskap,54x67

Träskulptur

metallhorn, signerad, Finland, Älg, höjd: 32

Teskedar

6 st. + kaffeskedar, 6 st. silver, Finland/Ryssland

1800-tal, Ryssland/Finland, Mahogny, höjd: 181 cm

gjutjärn, M Schilkin, -57, lodjur med 2 st. ungar, Högfors, Finland, 29x36

Armband

Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland

Karmstolar

Ett par, Skinn, krom, design: Yrjö Kukkapuro Avarte, Finland

Karmstolar

3 st, konstglas, Finland, Artlasi, längd: 13-16, fåglar

3 delar, Silver, rokokostil, Finland, vikt: cirka 1400 g

Bestick

6 + 2 delar, Silver, Ryssland / Finland

Hängsmycke

Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland, brons

Hängsmycke

glas, Humpilla, Finland, Pertti Santalahti, höjd: 19