Objekt som liknar Gitarr

Porslin

2-del, Husar Stig lindberg+ Finland, höjd: 12+ 12x12

Akvarell

Jakob Lekris -32, Segelfartyg, Tarmo, Finland, 25x40

Stolar

4 st, Eero Aarnio (f. 1932), Finland, Plast

Pastell

Eva Anttila, (Finland), landskap,54x67

Träskulptur

metallhorn, signerad, Finland, Älg, höjd: 32

Teskedar

6 st. + kaffeskedar, 6 st. silver, Finland/Ryssland

Armband

Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland

3 st, konstglas, Finland, Artlasi, längd: 13-16, fåglar

Bestick

6 + 2 delar, Silver, Ryssland / Finland

Konstglas

3 delar. Pertti Santalahti, Humpila, Finland,

Armband

Silver/ bergkristall, Finland, Åbo, 1973

Glasfågel

Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Längd: 20

29 delar, Ruska, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Stengods

Parti porslin

4 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Anemone, Arabia, Finland, 1961-1972

Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Paratiisi, Arabia, Finland, 12 delar

Teservis

24 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Anemone, Arabia, Finland

Francesca Mascitti-Lindh (f. 1931), Finland. Arabia, Finland. Höjd: 20 cm

Glasservisdelar

Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Aslak, Iittala, Finland. 26 delar. Höjd: 6-14 cm

Stolar

4 st, Eero Aarnio (född 1932) för ASKO, Finland, rödlackerade med röd- och vitrutigt tyg, slitage