Etsning

Theddy Skog (1908-1948), Sverige. Stockholmsmotiv, kolorerad. Motivet: 23x29 cm

Färgetsning

Theddy Skog, Ragvaldsgatan, Södermalm, signerad, 31x24

Etsningar

2 st, Theddy Skog (1908-1948), Katarinahissen / Pelikan, motivet: 22x30 & 27x 4

Etsning

Theddy Skog, Pelikan, Slussen, 26x34

Etsning

Theddy Skog, Katarinahissen, signerad, motivet. 22x30

Färgetsning

Theddy Skog (1908-1948), Kattgränd, motivet: 23x30

Färgetsning

Jean Skoglund (1908-1948), Katarinahissen, 30x44

Litografi

Jean Skoglund (1908-1948), Katarinahissen, 30x43

Färgetsning

Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43

Etsning

Jean Skoglund (1908-1948), Katarinahissen, Stockholm, motivet: 27x38

Etsning

Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43 cm

Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Riddarholmen, signerad. Olja på pannå, 21x29

Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 47x59 cm

Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholms Stadshus, signerad. Olja på pannå, 20x27 cm

Birger Ljungquist (1894-1965), Sverige. Gotland, 1935, signerad. Olja på duk, 44x53

Ewald Dahlskog (1894-1950), Landskap, 61x73

Ewald Dahlskog (1894-1950), Landskap, signerad. 44. pannå 38x46

Ewald Dahlskog (1894-1950), landskap, ramens innermått: 38x56