Ivan Humbla (1888-1962), 1953, Sjöfåglar, 50x65

Ivan Humbla (1888-1962), svanar, 52 x 71, -62

William Gislander (1890-1937), 1915, Sjöfåglar, 63x122

Bertil Widbrandt (1914-1988), Sjöfåglar, 64 x 80

Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Sjöfåglar, 50x60

Charlotta Liljefors (f. 1943), Sverige. Sjöfåglar. Signerad, daterad -80. Olja på duk, 27x34 cm

Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Sjöfåglar, Signerad. Olja på duk, 45x113 cm

Bertil Widbrandt (1914-1988), Svanar, 32 x 40

Arne Björkegren (f. 1929), Svan, signerad. 20x37

Akvarell

Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Signerad, daterad -17, Sjöfåglar, 24x40 cm

9 st. Paul Hoff (f. 1945), Gustavsberg, sjöfåglar

Akvarell

Harald Wiberg (1908-1986), Sjöfåglar, signerad, 13 x 38

Akvarell

Rolf Smedman (1929-2000), Sjöfåglar, motivet: 33 x 43

Litografi

Göran Brunius (1911-2005), sjöfåglar, motivet: 52x260

Akvarell

Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Sjöfåglar, 22x28 cm