Bror Kronstrand (1875-1950), signerad. Sverige. 1947, Flickporträtt. Olja på duk, 64x54

Lasse Stevenfeldt (1930-2014), flicka, olja på duk, uppfodrad på tyg, ej signerad, ej ramad, 72x50 cm

Ava de Lagercrantz (1862-1938), Sverige. Hundporträtt. Olja på duk, 77x61 cm

Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinnor, Paris. Olja på pannå, 46x54

Georg Arsenius (1855-1908), Sverige. (tillskriven). 1800-tal, Hundporträtt. Min farfars hundar Lasse & Lusse. Olja på pannå, 20x25 cm

Märta Bohm (1910-2003), Sverige. Hundporträtt. Signerad. Olja på duk, 60x45 cm

Hjalmar Rautiainen (1879-1961), Finland. Kvinnoporträtt. Signerad, daterad -41. Olja på duk, 41x33 cm

Urpo Wainio (1910-1975), Finland. Flicka. Signerad. Olja på pannå, 45x37 cm

J Heijer, flickporträtt. Olja på duk, 22x16

Jean Benner (1836-1906), Frankrike. Damporträtt. Signerad. Olja på duk, 41x33 cm

Elise Goebeler (1847-1913), Tyskland. Flickporträtt. Signerad. Olja på duk. Olja på pappannå, 34x26 cm

Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Lotta, flickporträtt, osignerad, duk 33 x 25 cm

Kai Morten-Glud (1912-1992), signerad, kvinnor, 17x17

Damporträtt, Ph De Rougemont, 1938, 100x90

Sören Christian Bjulf, Kvinnoporträtt, 42x32

Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Signerad, daterad 1916, kvinnoporträtt. Olja på duk, 61x44 cm