Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Två Kvinnor, Japan, signerad. Olja på pannå, 51x73

Litografi

+ tryck, Lars Norrman (1915-1979), Matador + Geisha, ca65 x 25

Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 37x44 cm

Knut Norman (1915-1979), Venedig, signerad, 40x32

Lars Norrman (1915-1979), Tunisien, 15x26 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

Färglitografi

Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Eskimå, signerad. EA-upplaga. Motivet: 40x57

Folke Persson (1905-1964), Sverige. Fjällandskap. Signerad, daterad 1929. Olja på pannå, 41x66 cm

Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 47x59 cm

Emil Ekman (1880-1951), Sverige. Fiskebåtar, signerad. Olja på pannå, 27x35

Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm

Carl-Erik Billeström (f. 1920), Sverige. Hundar. Signerad. Olja på pannå, 18,5x68 cm

Carl Delden (f. 1906), Sverige. Marin. Signerad. Olja på pannå, 32x64 cm

Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Waxholmsbåt, Stockholms skärgård, signerad. Olja på pannå, 38x45 cm

Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Blockhusudden. Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 26x34 cm

Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Fiskar. Signerad. Olja på pannå, 29x39 cm

Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholms Stadshus, signerad. Olja på pannå, 20x27 cm

Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Riddarholmen, signerad. Olja på pannå, 21x29