Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Två Kvinnor, Japan, signerad. Olja på pannå, 51x73

Litografi

+ tryck, Lars Norrman (1915-1979), Matador + Geisha, ca65 x 25

Knut Norman (1915-1979), Venedig, signerad, 40x32

Lars Norrman (1915-1979), Tunisien, 15x26 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

Färglitografi

Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Eskimå, signerad. EA-upplaga. Motivet: 40x57

Folke Persson (1905-1964), Sverige. Fjällandskap. Signerad, daterad 1929. Olja på pannå, 41x66 cm

Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 47x59 cm

Emil Ekman (1880-1951), Sverige. Fiskebåtar, signerad. Olja på pannå, 27x35

Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Waxholmsbåt, Stockholms skärgård, signerad. Olja på pannå, 38x45 cm

Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholms Stadshus, signerad. Olja på pannå, 20x27 cm

Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Riddarholmen, signerad. Olja på pannå, 21x29

Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Vasabron, signerad. Olja på pannå, 33x25

Einar Palme (1901-1993), Sverige. Sandhamn. Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 24x34 cm

Bertel Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Signerad. 1933, kust. Olja på pannå, 36x40

Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Riddarholmen, signerad. Olja på pannå, 92x120

Färglitografi

Lars Norrman (1915-1979), EA (konstnärens exemplar), fiskebåtar, signerad, motivet: 27x74

+ färglitografi, Lars Norrman (1915-1979), signerade35x52