Guiseppi Salvati, Sydländskt motiv, signerad, 40x50

Guiseppi Salvati, Amalfikusten, ramens innermått: 36x76

Mario Maresca (1877-1959), Italien. Motiv från Venedig, Signerad. Olja på duk, ca 40x50 cm

Färglitografi

Giuseppe Scaiola (f. 1951), Italien. Signerad, numrerad 142/295. Motivet: 49x34 cm

signerad, stadsmotiv, Italien. Olja på duk, 56x30

miniatyr, signerad Tassinari, landskapsmotiv, 7x12 cm

Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), Sverige. Venedig, Signerad. Olja på duk, 47x32 cm

Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Venedig, signerad. Olja på duk, 33x54

Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 47x59 cm

Giovanni Antonio Canaletto, hans art, Motiv från Venedig. Olja på duk, 31, 5 x 50 cm (inkl ram 47x65 cm) troligen 1700-tal. Retuscher, smärre skador. Proveniens: Inköpt på Christies, London, 24 maj 1929

Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm

Oljemålningar

2 st, Agnes Börjesson (1829-1900), Sverige. Tillskrivna, intyg a tergo Gustaf Jaensson, en monogramsignerad, Motiv från Venedig. Olja på pannå, 22x13 ca

Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig. Olja på pannå, 32x40 cm

Teckning

Luca Madrassi (1848-1919), Italien. Signerad. Papper, bladets mått: 32x24 cm, löst blad