Gudrun Holm (f. 1913), Hästar, Öland, 14x24

Reidar Aulie (1904-1977), Norge. Vårvinter, signerad, pannå, 46x55 cm

Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Alvaret, Öland, Signerad. Olja på pannå, 22x28 cm

Stig Jonzon (1913-1987), signerad, 1966, Tångbankar, Stenåsa, Öland, 35x51

Stig Jonzon (1913-1987), 1963, Sjöbod, Djupvik, Öland, 12x40

Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, Flicka med hund. Signerad, daterad 2004. Olja på duk, 39x29 cm

Charlotta Liljefors (f. 1943), Sverige. Sjöfåglar. Signerad, daterad -80. Olja på duk, 27x34 cm

Gunnar Olausson (f. 1918), Sverige. Fiskeläge. Signerad, daterad -50. Olja på duk, 47x83 cm

Berndt Lindholm (1841-1914), Sverige. Kustmotiv. Signerad, daterad 1896. Olja på duk, 40x65 cm

Harald Gallén (1880-1931), Finland. Landskap. Signerad, daterad 1907. Olja på duk, 53x64 cm

Gertrud Wieselgren (f. 1929), Sverige. (Jacko). Tiger. Signerad, daterad -67. Olja på duk, ca 58x70 cm

Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895), Sverige. Kastellholmen. Signerad, daterad 1890. Olja på duk, 20x28 cm

Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. Ängen. Signerad, daterad 1995. Olja på duk, 60x81 cm

Alessandro Rhodin (1897-1971), Sverige. Marin. Signerad, daterad -27. Olja på duk, 53x42 cm

Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Slussen, Stockholm. Signerad, daterad -48. Olja på duk, 54x73 cm

Roar Kjærnstad (f. 1975), Norge. Adam & Eva. Signerad, daterad -98 & 1999. Olja på duk, 120x145 cm

Gillis Cassel (1910-2001), Sverige. Söder Mälarstrand. Signerad, daterad 1990. Olja på duk, 45 cm

Viggo Langer (1860-1942), Danmark. Gård med höns. Signerad, daterad 1926. Olja på duk, 46x65 cm

Anker Landberg (1916-1973), Danmark. Fiskare. Signerad, daterad 1971. Olja på duk, 62x89 cm